reklama

Kto tu schmatol celú ruku?

Referendum za dverami, tak teda napíšem niečo..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Zhruba pred necelým rokom sme v našom univerzitnom časopise Atteliér riešili tému tradičná rodina. Robila som vtedy rozhovor s viacerými ľuďmi. Jednou z nich bola LGBTI aktivistka Romana Schlesinger (mimochodom, teraz dostala ocenenie Dúhové srdce. Gratulujem.). Rozprávali sme sa o zmene ústavy, ktorá sa rozšírila sa o dve vety: "Manželstvo je jedinečným zväzkom jedného muža a jednej ženy. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru." Okrem nej som prehodila pár slov aj s Marekom Nikolovom, ktorý je (teda aspoň vtedy bol) predsedom OZ Pastor Bonus. Pamätám si, ako mi povedal: „Registrované partnerstvá sú podaný prst a homosexuáli schmatnú celú ruku“. Teraz mi ale nedá nezamyslieť sa, kto vlastne schmatol tú celú ruku. Nie sú to náhodou tí bojovníci za tradičnú rodinu, KDH-ci a Chromíkovci, ktorým nestačila zmena ústavy, ale musia míňať naše peniaze ešte aj na referendum, ktoré iba rozdeľuje spoločnosť? Nie sú to tí, ktorí manipulujú ľuďmi nenávisť-plodiacimi videami, ktoré sa nezakladajú na pravde? Udalosti posledných dní, ktoré sa ešte určite vygradujú, by mali donútiť ľudí zamyslieť sa, na čo je toto vlastne dobré. Nechcem tu moralizovať ani nič podobné, no rozhodla som sa vybrať niektoré z odpovedí z rozhovoru s Romanou, ktoré sú podľa môjho názoru nadčasové.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1) Na Slovensku je takmer 50% rozvodov a tretina detí je nemanželských.. Čo chcú vlastne náboženské skupiny podporovať, keď je tradičných rodín u nás je v podstate menej ako polovica?

Oni tvrdia, že ak sa im podarí dosiahnuť povznesenie tejto ideálnej formy na ústavnú a zabránia všetkým ostatným formám, tak tým dosiahnu pozitívnu zmenu v ľuďoch, aby inklinovali k ideálu. Pritom vedia, že je to blbosť, a že je to založené čisto na nenávisti voči iným sexuálnym orientáciám a rodovej identite. Veľmi dobre poznajú všetky štatistiky, len celý problém je v tom, že na Slovensku neexistuje dostatočne hlboká diskusia na túto tému. Hlboká natoľko, že by mala svoje publikum a ľudí, ktorých by to do hĺbky zaujímalo, a preto to vždy kĺže po povrchu. V hodinovom priestore, ktorý ti médiá dajú, môžeš povedať tisíc vecí a cirkev presne vie, čo má robiť. Má svojich päť bodíkov a týchto päť bodíkov opakuje stále dookola. A tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Poznajú všetky argumenty aj protiargumenty, lebo to majú všetko naštudované. Ale strategicky vedia, že musia hovoriť stále dookola to, čo hovoria. Pri slovenskom obyvateľstve, ktoré kupovalo Mečiara a teraz kupuje Fica, je to výhodná stratégia.

Zdá sa, že cieľ povzniesť manželstvo ako ideálnu formu na ústavnú a zabrániť tak ostatným formám + dosiahnutie zmeny v ľuďoch, nevyšiel. Homosexuáli sa nepreorientovali na heterosexuálov a nezmenili svoje myslenie a tiež aj tradičnú rodinu trápia stále tie isté problémy ako alkoholizmus, gamblerstvo, drogy, domáce násilie, rozvody.. nepokračujem.

2) Aj keby boli homosexuálne partnerstvá uzákonené, tak cirkev má množstvo možností na to, aby vykonávala medzi svojimi istú prevenciu minimálne cez kázne a výchovu. Kresťanstvo je predsa o slobodnej vôli, tak prečo si nemôžeme vybrať?

Ale oni toto všetko vedia. Aj to, že v iných štátoch to funguje inak. No im ide o to, že im tu niečo funguje, že majú nejaké vzťahy a legitímne záujmy, ktoré majú aj finančné či ekonomické skupiny.

Čo by to cirkvi ekonomicky dalo, keby sa registrované partnerstvá neschválili?

V prvom rade cirkev vlastní veľmi veľa pozemkov a majetkov, ktoré sú sporné či už boli nadobudnuté počas Slovenského štátu, alebo reštituované v rôznych obdobiach. Druhá vec je, že sa snažia zabrániť odluke cirkvi od štátu, lebo ešte len vtedy by sa ukázalo, kto má najväčšiu motiváciu prispievať cirkvi a toho sa veľmi boja. Zároveň ľudia, ktorí sú hovorcami cirkevných organizácií a občianskych združení, fungujú tak, že dva tri roky budú stále hovoriť tento “hejt“ a zrazu sú na kandidátkach do eurovolieb, politických strán. Pre nich je to preliv do verejnej sféry a k moci, a to sa im oplatí. Pokiaľ im ľudia tieto témy žerú a neodchádzajú im z kostolov, aj keď sú vo vnútri možno nasratí, tak nemajú prečo zmeniť rétoriku. Cirkev je proste najstaršia značka, PR agentúra na svete, filozofická či obchodná inštitúcia. Jej dekonštrukcia bude trvať nejaký čas, ale už sa podľa mňa začala.

Hejt sa stále opakuje a skôr či neskôr sa Chromíkovci objavia na kandidátkach do politických strán. Ak, samozrejme, nezaložia vlastnú. Veď na zbieranie podpisov sú experti. Ľudia z kostolov neodchádzajú a cirkevné PR funguje aj naďalej.

3) ...“Cirkev si teda uvedomila, že má naozaj veľkú moc a že kostol je fakt dobrá PR agentúra. Pastierske listy boli úplný prelom. Najmä tam nabrali sebavedomie, ktoré teraz ukazujú tak odporným spôsobom, že už neviem, kam ďalej môžu zájsť. Dodali im asertivitu a podvihli klbko tých politických rozhodnutí, a tým pádom si myslia, že sú nepriestrelní, že majú moc. V prvú adventnú nedeľu máš predsa najplnší kostol. Milión ľudí počuje, že sme kultúra smrti a na konci pastierskeho listu ľudia počujú, aby v prezidentských voľbách nevyjadrili podporu žiadnemu z kandidátov, ktorý by podporoval túto kultúru smrti alebo homosexuálov.“...

V kostoloch sa opäť budú čítať pastierske listy. Takto ľuďom vtĺkajú do hláv nenávisť a naberajú budúcich voličov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4) Práva, ktoré dajú iným ľuďom, nenarušia ich vlastné práva..

Áno. Nechcem, aby to vyznelo ako konšpiračná teória, ale máme informácie z iných krajín Európy a zo sveta a vieme, že už asi dva roky je to ich cielená celosvetová iniciatíva. Majú na to veľa peňazí a dobrých školených marketérov. Využívajú na to občianske združenia. Je to pre nich akoby svätý boj, no prehrali ho vo viacerých vyspelých krajinách. Preto ich ideológovia zo západných krajín presúvajú svoje aktivity, peniaze a čas do krajín, kde sa im to môže podariť, lebo ľudia sú tam ešte konzervatívni a politici sú tiež náchylní na konzervativizmus.

Využívajú občianske združenia - Alianciu za rodinu. Prídu sem ľudia (ideológovia) zo zahraničia ako Željka Markič a iní.

Ešte by som dodala, že v rámci riešenia témy tradičná rodina som sa rozprávala aj s dvomi veľmi milými pánmi. Boli z Esénsko-kresťanskej cirkvi. Aby som nebola príliš jednostranná, prikladám článok, ktorý som vtedy po rozhovore s nimi a s pánom Nikolovom napísala. Nadpis hovorí za všetko.

Láska je oveľa väčšia a širšia, než sa ju človek snaží zadefinovať

Pre jedných je to hrozba a zmena paradigmy, pre druhých naopak prejav slobodnej vôle, ktorej má Boh pomáhať. Registrované partnerstvá sú otázkou, ktorá sa na Slovensku rieši už dlhšie, no jej riešenie vždy záviselo najmä od vládnucej politickej strany a náboženských skupín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozdiely pri pohľade na homosexuálne partnerstvá môžeme hľadať už v samotnej cirkvi. Rímskokatolícka (RKC) je zásadne proti, o čom nám porozprával aj predseda OZ Pastor Bonus Marek Nikolov. „Pri pohľade na rodinu stojíme tam, kde vzťah medzi mužom a ženou je najkrajším, najprirodzenejším a najhlbším vzťahom. Vychádzame z historickej skúsenosti, ktorá je overená tisícročiami.“ Ide o duchovné, emocionálne, ľudské a duševné prepojenie muža a ženy. Vzťah, ktorý medzi nimi dokáže vzniknúť so všetkým, čo k tomu patrí, sa podľa Nikolova nedá porovnať s inými vzťahmi. Tie sú preňho len karikatúry. Tvrdí, že tam, kde fungujú zdravé rodiny a vzťahy medzi mužom a ženou, netreba experimentovať. Ak to nefunguje, nemáme vymýšľať niečo nové. Homosexualita však nič nové nie je. Dôkazy vieme nájsť už v starovekom Egypte. Rozšírená bola aj v antickom Grécku či Ríme, kde boli homosexuálne vzťahy dokonca bežné. Napríklad cisár Nero sa tiež zosobášil s mužom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hriech alebo strach z nepoznaného?

Pre kresťanov sú homosexuáli hriešnici. Ako tvrdí Nikolov, hriech sa vytvára medzi homosexuálmi a navzájom si ním ubližujú, čím sa vzďaľujú od Boha. Robia tak niečo, čo je proti tomu, ako ich stvoril. No napriek všetkému miluje Boh každého bez rozdielu. S tým sa zhodujú aj kardinál Anton Kuruc a arcibiskup Richard Gräczer z Essénsko-kresťanskej cirkvi (CEK). Tvrdia však, že veci ako hriech či trest neexistujú a skôr sú výplodom ľudskej mysle, nepoznania a strachu. Pojem hriech sa podľa nich vymyslel na niečo, čo človek spraví nesprávne alebo inak, ako je očakávané. CEK je prvá interreligiózna cirkev sveta. Jej členovia vnímajú rôznorodosť cirkví a vierovyznaní ako mnohorakosť Boha. Čo sa týka rodiny, neodvolávajú sa na tradíciu, ako je to v prípade RKC. Tvrdia, že Boh nikde nehovorí o tom, že iba muž a žena sú preňho dostatočne dobrí ako pár. „Všade sa naopak hovorilo o tom, že láska je tá rozhodujúca. Nikde nie je stanovené, že kto má s kým žiť.“

Hrozba dúhovej vlajky

Ako vraví Nikolov, homosexuáli sa snažia o výnimočné postavanie tým, že chcú zrovnoprávniť ich vzťah so vzťahom, ktorý má uchopenie v legislatíve. Zákon o rodine má hovoriť len o jedinečnom zväzku muža a ženy. Žiadny muž a muž či žena a žena. Takéto vzťahy sú podľa Nikolova hrozbou pre spoločnosť. „Keď dáme rovnakú váhu vzťahu medzi mužom a mužom alebo ženou a ženou, zmeníme paradigmu celej spoločnosti. Kľúčová otázka je potom taká, že keď príde niekto s takouto požiadavkou, čo mu potom zabráni v tom, aby prišiel na nasledujúci deň s tým, že mu to nestačí?“ Registrované partnerstvá sú podľa neho len podaným prstom. Homosexuáli schmatnú celú ruku a budú nasledovať manželstvá, adopcie, nadstavba gender ideológie a zmena pohľadu na rodinu, vzťahy a celkové fungovanie. Malo by dokonca nastať aj prenasledovanie kresťanov. Ako príklad uviedol zrušenie niekoľkých kresťanských organizácii vo Veľkej Británii, ktoré nechceli podporiť adopciu detí homosexuálmi. Odmieta tvrdenie, že práve kresťanská cirkev je tá, ktorá napáda práva homosexuálov napríklad pastierskymi listami. Vyzývajú ľudí, aby nevolili kandidátov, ktorí si osvojujú kultúru smrti tým, že slabo podporujú tradičnú rodinu. „Kultúru smrti šíria LGBTI aktivisti tak, že systematicky a cieľavedome pracujú na tom, aby sa menila verejná mienka, mienka vplyvných ľudí a legislatíva.“ Čítanie pastierskych listov, ktoré si vypočuli tisícky ľudí po celom Slovensku, je však jasným dôkazom, že na tých istých veciach pracuje aj samotná RKC. Výhoda aktivistov je podľa Nikolova tá, že dostávajú v médiách oveľa viac priestoru.

Gay-friendly cirkev

Úplne opačný pohľad na vec má Essénsko-kresťanská cirkev, ktorá súhlasí s registrovanými partnerstvami. „Má veľký zmysel, aby ľudia mohli žiť svoj život plnohodnotne a neboli vyčleňovaní na okraj spoločnosti kvôli tomu, čo cítia. To sa nedá vyliečiť, to nie je choroba, je to len stav človeka.“ Podľa nich nie je úlohou cirkvi hovoriť niekomu do jeho života. Klasické manželstvá pre nich nie sú ničím výnimočné oproti homosexuálnym. „Podvádzajú sa? Veľmi. Rozvádzajú sa? Veľmi. Majú nemanželské deti? Hojne. Preto to nie je zárukou vôbec ničoho.“ Sami sa zamýšľajú nad tým, prečo práve rímskokatolícki kňazi, ktorí sa nemôžu ženiť a žijú v celibáte, rozprávajú o tradičnej rodine. Síce ju zažili ako deti, ale ako dospelým im chýbajú skúsenosti. „Ak chce človek vo svojom živote zažiť a cítiť, aká je láska k opačnému či rovnakému pohlaviu a bude to preňho prirodzené, tak potláčanie je úplne nezmyselné. Vidíme jasný príklad v rímskokatolíckej cirkvi, čo robia s deťmi či miništrantami. To je dôsledok toho všetkého.“ Možno keby sa zrušil celibát, nemusel by biskupský úrad RKC prispievať kňazom až na tretie nemanželské dieťa..

Láska ako hlavný atribút

Pre Essénov sú základnými atribútmi láska, sloboda, a zodpovednosť za svoj život. Preto sa každý môže rozhodnúť či chce žiť sám, v celibáte, alebo v akomkoľvek zväzku. Takisto nerozhodujú či spolu majú byť muž a žena, muž s mužom, alebo žena so ženou. CEK robí dokonca požehnania aj pre homosexuálne páry. Nenazývajú ich svadbami z toho dôvodu, že by to mohlo byť ľahko napadnuteľné tým, že nespĺňajú funkciu manželstva. „Hoci nie sú právoplatné, pred Bohom sú funkčné a deje sa to, čo sa má.“ Láska je pre nich oveľa väčšia a širšia ako sa ju človek snaží zadefinovať.

... na referendum nejdem.

Alexandra Gallisová

Alexandra Gallisová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rojko s hlavou v oblakoch a príležitostne s nohami na zemi. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu